Historia Klubu
Historia Klubu
Krótkie filmy o nas:
Film na Jubileusz 30-lecia
Istotne daty z historii klubu
1982 - 1985 - Sekcja Żeglarska KWK Ziemowit przy KŻ Huty Katowice
1985 - 1994 - Samodzielna Sekcja Żeglarska KWK Ziemowit
1994 - Stowarzyszenie Klub Żeglarski Ziemowit
2023 - uzyskanie wpisu do rejestru organizacji pożytku publicznego
Rys historyczny
Zachodzące zmiany po 1989 r. niosły zagrożenie dla istnienia sekcji żeglarskiej w strukturach Kopalni oraz możliwość utraty sprzętu żeglarskiego.Z tego powodu grupa żeglarzy postawiła sobie za cel powołanie samodzielnego Klubu Żeglarskiego. Założono że powołany do działalności Klub, oparty będzie na członkach istniejącej juz Sekcji Żeglarskiej (pracownikach KWK Ziemowit) i będzie to Klub "Rodzinny". W 1995r. Klub wykupił od Kopalni "Ziemowit", sprzęt żeglarski i stał się jego prawowitym właścicielem.
Akweny działania to Jezioro Paprocańskie w Tychach, Zbiornik Dziećkowice oraz Wielkie Jeziora Mazurskie z bazą w Krzyżach przy Jeziorze Nidzkim.
Od swojego powstania Klub jest zrzeszony w Śląskim Okręgowym Związku Żeglarskim w Katowicach, a w 2018 roku został wyróżniony odznaką Zasłużony dla Żeglarstwa Śląskiego.
W ostatnich latach rozwijaliśmy i zwiększyliśmy ilość szkoleń żeglarskich, a pozyskane z tego tytułu środki pozwoliły na remont bazy przy Zbiorniku Dziećkowice, odnowienie floty jachtów oraz podejmowaliśmy intensywne działania o charakterze promocyjnym, eksponujące atuty Klubu. Uzyskanie wpisu w 2023 r. do rejestru organizacji pożytku publicznego wpisuje się w powyższe działania.
W 2024 roku Klub, w Jubileusz 30- lecia, został wyróżniony odznaką Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego.W 2024 roku zorganizlowaliśmy rejs na STS Pogoria, która to żeglarska przygoda przyniosła nam wiele radości, inspiracji i niesamowitych wspomnień w tej niezwykłej podróży po wodach Morza Liguryjskiego.
Klub Żeglarski Ziemowit został wyróżniony w konkursie Integratora Roku 2024 za edukację i promocję żeglarstwa wśród młodzieży.
Na uroczystej Gali podkreślono, że Klub prowadzi działalność na Jeziorze Paprocańskim, Zbiorniku Dziećkowice oraz na Wielkich Jeziorach Mazurskich, gdzie aktywnie angażuje się w życie lokalnych społeczności poprzez organizację otwartych wydarzeń żeglarskich oraz edukacyjnych. Jego baza nad Jeziorem Nidzkim służy zarówno członkom klubu, jak i gościom, promując wymianę doświadczeń i integrację środowiska żeglarskiego.
Bardzo dziękujemy za to wyróżnienie Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach oraz Maciej Gramatyka - prezydent Tychów.